Nikola Tesla
"Zabudnutý" génius

Domov
Životopis
Project rainbow
Odkazy
O autorovi
1.časť 2.časť 3.časť 4.časť
Nikola Tesla
fyzik, vynálezca a konštruktér
Dielo
Polia pôsobnosti strojárenstvo, elektrotechnika
Známy vďaka množstvu teoretických konceptov a praktických vynálezov; používal striedavý prúd
Významné práce Teslov transformátor, Teslova turbína, Teleforce, Teslov oscilátor, atď.
Vedecké pôsobenie Edison Machine Works;
Tesla Electric Light & Manufacturing;
Westinghouse Electric & Manufacturing Co.
Vplyvy Ernst Mach
Ovplyvnil Gano Dunn
Ocenenia
1893: Medaila Elliotta Cressona;
1916: Edisonova medaila;
1934: Medaila Johna Scotta
Osobné informácie
Narodenie 10. júl, 1856
  Smiljan, Rakúsko-Uhorsko (dnes Chorvátsko)
Úmrtie 7. január 1943 (86 rokov)
  New York, USA
Národnosť srbská
Štátna príslušnosť do 1891: rakúsko-uhorská;
od 1891: americká
Miesto pobytu Rakúsko-Uhorsko, Francúzsko, USA
Podpis Nikola Tesla, podpis
Nikola Tesla- Nedocenený génius

Po týchto úspechoch už nebol Teslov život nijak veselý. Roku 1909 nedostal Nobelovu cenu ktorú si za vývoj rádia vzal Marconi, a neskôr v jeho rodnom Srbsku vypukla vojna (1914).V tomto čase Tesla vynašiel napríklad originálnu vysokootáčkovú turbínu. Ale s vtedy dostupnými materiálmi nebolo možné vytvoriť prototyp , ktorý by vydržal dosť dlho. O Teslovej psychickej nestálosti sa začalo rozprávať, keď počas vojny vyhlásil ,že pomocou vysokofrekvenčných vĺn by bolo možné odhaliť loď ,alebo dokonca ponorku a ich umiestnenie by mohlo byť premietané na fluorescenčnú obrazovku. Toto bolo pre ľudí dôkaz jeho šialenstva ,rovnako ako aj jeho varovanie pred bezkrídlymi lietadlami , ktoré by mohli, riadené na diaľku, niesť výbušninu na vojska nepriateľa. Tesla sa začal vyhýbať spoločnosti, chodil v starých šatách, no ešte vždy sa venoval svojej obľúbenej vede. Vtedy sa stretol s A. Einsteinom a nesúhlasil s jeho populárnou rovnicou E=mc2. Podľa Teslu nie je energia v hmote, ale v priestore medzi subatomárnymi časticami.
Jeho posledný patent bol v roku 1928 ,,Aparát pre vzdušnú dopravu“. V tomto stroji dobre spojuje vlastnosti vrtuľníka a lietadla. Tesla proste vždy žil v budúcnosti. V tridsiatych rokoch Tesla ohlásil objav nového zdroja energie. Pre verejnosť však pôsobil ako starý blázon.
Keď už situácia v Európe bola zrelá na ďalšiu vojnu, ohlásil, že pomocou jeho lúčov smrti by bola vojna nemožná. 11.júna 1934 sa na prvej strane novín New York Times objavil titulok: ,,Tesla vo veku 78 rokov odhaluje nové lúče smrti“. Podľa toho článku mala táto zbraň posielať sústredené zväzky častíc vzduchoma zostreľovať obrovskou silou nepriateľské lietadlá vo vzdialenosti 250 míľ. Takéto lúče by podľa Teslu mali utvoriť stenu okolo každého štátu a zabrániť tak ďalšej vojne.
Nepodarilo sa mu však s dostupnými prostriedkami realizovať túto zbraň. Preto roku 1937 celú dokumentáciu poslal vládam spojeneckých národov: USA, Kanade, Anglicku, Francúzsku, Sovietskemu zväzu a Juhoslávii. Táto zbraň bola geniálne premyslená. Vákuum v komore zbrane malo byť udržované vysokotlakým prúdom vzduchu, ktorý v jeho ústi vytvárala Teslova turbína zapojená ako pumpa. Najväčší záujem otúto zbraň mal SSSR. Nechali si od Teslu všetko vysvetliť a v roku 1939 prišiel Teslovi zo SSSR šek na 25 000 dolárov. Vraj ako poďakovanie, pretože sa plán podarilo sčasti realizovať.

Nikola Tesla- Smrťou to nekončí

Tesla zomrel 7. januára roku 1943 v hotely New Yorker, kde býval už dlhé roky.Až do smrti vylepšoval svoju zbraň a vôbec sa tým netajil. Vtedy ráno keď Tesla zomrel ,ako prvá sa do jeho izby dostala FBI, ktorý sa o Teslové projekty veľmi zaujímala. S Teslovym telom si odniesli aj hrubý zošit s poznámkami s nápisom Vláda a ostatné jeho veci. O tie poprosil jeho synovec Sáva Kosanovič a vydané mu boli až roku 1952. Ten ich vystavil v Belehrade ,v múzeu Nikoli Tesly.
Aj napriek psychickým problémom a povahou, bol Tesla výnimočný človek, ktorý priniesol do života ľudí mnoho vecí bez ktorých si nedokážeme predstaviť náš život. A práve preto by nemal ostať zabudnutý, ale mal by ostať v mysliach ďalších a ďalších generácii.